نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/19    12:57:0     کد خبر : 290531     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/19      12:57:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:281تشریح عملکرد پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی/ پلیس در کنترل بازار ارز و سکه موفق عمل کرد/ استقرار پلیس در گمرکات کشور / فضا برای اخلال گران نظام اقتصادی کشور ناامن می شود


گروه ناجا- جانشین فرمانده ناجا در نشست خبری، عملکرد پلیس در حوزه مبارزه با جرایم اقتصادی، قاچاق کالا و ... را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "ایوب سلیمانی" در ادامه نشست خبری و در جمع اصحاب رسانه با تشریح عملکرد پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی، اظهارداشت: به دودلیل، امسال در این حوزه، سال پرکاری برای پلیس بود؛ به دلیل شرایط اقتصادی کشور، جرایم این حوزه توسعه پیدا کرده است ، از طرفی عزم و اراده نظام برای مقابله با دانه درشت های جرایم اقتصادی بسیار جدی است.

وی با اشاره به عملکرد پلیس در این حوزه، گفت: هرچند در اعلام خبرهای این حوزه، سازمان های دیگر دخیل بودند یا در اعلام خبر پیش دستی کردند اما عمده کسانی که به نوعی جرایم اقتصادی داشته و پای میز محاکمه رفتند را پلیس شناسایی ، دستگیر و تحویل مراجع قانونی داد.

جانشین فرمانده ناجا بیان کرد: پلیس در مبارزه با اخلال گران اقتصادی، اعم از کنترل بازار ارز، سکه و یا پرونده سکه ثامن، به خوبی ایفای نقش کرد و افرادی هم که بعضا به مجازات اعدام محکوم شدند توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

پلیس در کنترل بازار ارز و سکه موفق عمل کرد

سردار سلیمانی ادامه داد: طبق اظهار و اعلام رسمی دولت، " پلیس در کنترل بازار ارز و سکه موفق عمل کرد" به طوری که شاهد حضور فراگیر و به موقع نیروی انتظامی در بزنگاه های اقتصادی بودیم و چه بسا اگر هوشمندی و ایفای نقش به موقع پلیس نبود، دولت در کنترل بازار موفق نمی شد.

مجاهدت های سبزپوشان ناجا

جانشین فرمانده ناجا، گریزی به مجاهدت های سبزپوشان نیروی انتظامی زد و بیان کرد: در طول سال همواره شاهد مجاهدت و تلاش سبزپوشان نیروی انتظامی هستیم و بنده به سهم خود از تک تک همکارانم قدردانی می کنم.

دشمنان در تحقق اهداف شوم خود توفیقی ندارند

وی با اشاره به توطئه های دشمنان برای ضربه به کشور، ادامه داد: دشمنان 40 سال درصدد ضربه به نظام و انقلاب اسلامی هستند، این در حالی است که با رهبری بی بدیل فرماندهی معزز کل قوا، صبوری، هوشمندی و حضور همیشه در صحنه مردم در کنار آمادگی صددرصدی نیروهای مسلح، دشمنان نظام و انقلاب هرگز در رسیدن به اهداف شوم خود توفیقی نداشته و ندارند.

مردم خواستار اقتدار سیاسی و قدرت نظام هستند

سردار سلیمانی با بیان اینکه مردم به نظام و انقلاب اسلامی پایبند هستند، عنوان کرد: مردم ما همواره در لبیک به مقام معظم رهبری خوش درخشیدند و ثابت کرده اند که به هیچ عنوان به دشمنان اعتماد و اعتنا ندارند و همواره خواستار استقلال کشور، اقتدار سیاسی و قدرت نظام هستند.

این مقام عالی انتظامی کشور با اشاره به حوادث دی ماه سال گذشته ، بیان کرد: مردم در این اتفاقات صف خود را از دشمنان جدا کردند و علی رغم اینکه دشمنان در دی ماه درصدد توطئه افکنی بودند و از طرفی وعده "تابستان داغ" داده بودند ، دیدیم که ره به جای نبردند.

وی با اشاره به تحرکات دشمنان در حوزه عملیات روانی و تحمیل فشار اقتصادی به مردم، عنوان کرد: مردم در راهپیمایی 22 بهمن پایبندی خود به نظام و ارزش های اسلامی را نشان دادند و 22 بهمن به نوعی بیانگر افتخار و عزت ملی ما است.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، عنوان کرد: صدور این بیانیه، بدین مفهوم است که هر 40 سال برای ما به تعبیری یک گام است و در حالی که گام اول را با تجربه و بلوغ پشت سر گذاشتیم، ان شاء الله در دهه اول گام دوم شاهد بالندگی و شکوفایی کشور عزیزمان خواهیم بود.

این مقام عالی انتظامی با تاکید بر شکست و استیصال دشمن، تصریح کرد: قطعاً دشمن شکست خورده و مستاصل، همچنان تهدیدات و توطئه های خود را ادامه خواهد داد اما ما در مقابل این رویکرد دشمن، هوشیار و هوشمند هستیم.

صیانت از امنیت کشور

سردار سلیمانی با بیان اینکه هرچند حوادث تلخی را پشت سر گذاشتیم اما در مجموع حفظ امنیت کشور، بزرگترین موفقیت و دستاورد ما می باشد، افزود: دشمنان به دنبال موج سواری بر روی برخی مشکلات و التهابات هستند و قطعاً همه مسئولان باید در اندیشه رفع کاستی ها باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به تشکیل قرارگاه هایی چون مبارزه با سرقت، ترافیک، نوروزی و...، عنوان کرد: تشکیل چنین قرارگاه هایی در جهت تسریع اجرای ماموریت ها است.

جانشین فرمانده ناجا در پاسخ به سوالی درباره برخورد پلیس با مالخرها، عنوان کرد: در مبارزه با سرقت چند عنصر اساسی را مد نظر داریم، اینکه بیشتر سرقت ها معطوف به چه حوزه ای است برای ما حائز اهمیت می باشد.

این مقام عالی انتظامی کشور افزود: امروز عمده سرقت ها، مربوط به سرقت خودرو و لوازم داخلی آن و منزل است و البته در این ایام به واسطه اینکه مردم برای خرید پول نقد به همراه دارند نیز شاهد کیف قاپی، کیف زنی و ... هستیم.

 73 درصد سرقت ها در 10 استان

سردار سلیمانی بیان کرد: جغرافیای سرقت نیز در مبارزه با این جرم بسیار مهم است، باید بگویم بیش از 73 درصد سرقت ها در 10 استان انجام می شود و بیش از 72 درصد از این میزان، در 10 شهر و مرکز استان صورت می گیرد.

 استان های صدر وقوع سرقت

وی در پاسخ به این سوال که کدام استان ها در صدر وقوع جرم سرقت هستند، پاسخ داد: تهران بزرگ، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و غرب تهران از شهرهایی هستند که شاهد بیشترین وقوع سرقت در آن می باشیم.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس برنامه های راهبردی برای مبارزه با سرقت دارد، خاطرنشان کرد: اطلس جغرافیایی سرقت را تهیه و بر مبنای نیازسنجی و برآوردها، نیروها را متمرکز خواهیم کرد.

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه سارقان حرفه ای در جامعه ما آمار محدودی دارند، عنوان کرد: در مصاحبه ای عرض کردم " ما در کل کشور، 200 هزار نفر داریم که حداقل یکبار برای آنها پرونده سرقت تشکیل شده است"، این در حالی است که برخی این موضوع را به اشتباه انعکاس دادند به گونه ای که عنوان شد ما 200 هزار سارق حرفه ای داریم! در حالی که این اظهار نظر و انتشار مطلب غلط و اشتباه است.

 اشراف بر فعالیت مالخران

سردار سلیمانی با بیان اینکه مالخرها حلقه وصل سارقان با بازار هستند، تاکید کرد: برای شناسایی و برخورد با مالخران برنامه های خوبی در دستور کار داریم و باید بگویم امروز پلیس اشراف خوبی بر حوزه فعالیت مالخرها دارد.

 استقرار در گمرکات کشور

جانشین فرمانده ناجا درباره عملکرد پلیس در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بیان کرد: نیروی انتظامی پرچمدار مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و باید بگویم براساس پیگیری های صورت گرفته، مصوب شده به زودی پلیس در همه گمرکات کشور مستقر شود.

وی بیان کرد: براساس اولویت بندی گمرکات و ظرفیت موجود، در گمرکات کشور، فعال می شویم و معتقد هستیم یکی از اقدامات موثر و بازدارنده، در مبارزه با قاچاق کالا، حضور پلیس در گمرک الزامی است.

کاهش قاچاق سوخت

این مقام عالی انتظامی کشور، درباره اقدامات پلیس برای مبارزه با قاچاق سوخت، نیز گفت: براساس آمار رسمی وزارت نفت، با اقدامات صورت گرفته توسط نیروی انتظامی، قاچاق سوخت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

سردار سلیمانی بیان کرد: بنا است که ارتش و سپاه نیز در این حوزه به کمک پلیس بیایند و این مهم که مصوبه شورای عالی امنیت کشور است به زودی عملیاتی می شود و قطعاً این هم افزایی ناجا، ارتش و سپاه در جلوگیری از قاچاق موثر خواهد بود.

 جلوگیری از قاچاق دام زنده

وی درباره اقدامات، نیروی انتظامی برای جلوگیری از قاچاق دام زنده، بیان کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در حاشیه 40 کیلومتری مرزها، دامداران و دام ها شناسنامه دار می شوند تا هرگونه اقدامی به خوبی رصد شود و امکان قاچاق دام زنده به حداقل برسد.

سردار سلیمانی با بیان اینکه این ادعا را نداریم که به هیچ عنوان قاچاق دام زنده صورت نمی گیرد، افزود: در تمامی استان های مرزی این موضوع را رصد و کنترل می کنیم اما باید بگویم علت گرانی گوشت، قاچاق دام زنده نیست چراکه میزان قاچاق دام زنده به اندازه یک درصد از مصرف مردم هم نمی باشد.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد: قطعا فضا را برای اخلال گران نظام اقتصادی کشور ناامن می کنیم.#


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر