نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/22    16:14:0     کد خبر : 290687     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/22      16:14:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:130چهارشنبه سوري فرصتي که به تهديد تبديل شده است/ ضرورت فرهنگسازی متولیان


گروه اجتماعی- در شهر هاي بزرگ به نظر مي رسد كه رسوم و آداب اصيل جشن سوري رو به فراموشيست و آنچه بدان تبديل شده يك فستيوال جديد است كه هيچ ربطي به اصل جشن سوري ندارد!

سال هاست فرصتي که مي توان از آن براي شاد بودن، احياي سنت هاي کهن ايراني و در کنار هم بودن استفاده کرد در آتش مي سوزد و بهاي اين فرصت سوزي را جوانان و نوجواناني مي دهند که شور جواني و اندکي سهل انگاري آتش را به جاي بهار ميهمان خانه هايشان کرده است.

هر سال با نزديک شدن به آخرين چهارشنبه سال تمامي نگاه ها به سمت چگونه برگزار کردن مراسمي سوق داده مي شود که ريشه در فرهنگ کهن ايراني دارد؛ مراسمي که سال هاست در بسياري از موارد، کارکرد اصلي اش را از دست داده و از يک سرمايه اجتماعي به يک معضل اجتماعي براي جامعه ايراني تغيير کاربري داده است.

سنتي که به در کنار هم بودن، شادماني کردن و جشن گرفتن براي استقبال از نوروز باستاني تاکيد دارد به مشکلي تبديل شده که بايد براي هر چه بي خطر برگزار شدنش تمهيدات ويژه اي انديشيد.

چهارشنبه سوری که می رسد ترس و دلهره را هم با خود یدک می کشد، هر ساله با نزدیک شدن آخرین چهارشنبه سال دلهره و اضطراب بر اکثریت خانواده‌ها حاکم شده و نگاه‌ها نگران این روزهاست.

هنوز تکليف مان با «چهارشنبه سوري» مشخص نيست. همين که به روزهاي پاياني سال مي رسيم در کنار حال و هواي استقبال از بهار و نوروز يک نگراني هم چنان ما را همراهي مي کند تا سه شنبه شب آخر سال را بگذرانيم و از فرداي آن روز با خاطري جمع از بهار بگوييم و نوروز و سفره هفت سين.

رسانه ها مدام از اتفاقات بدي مي گويند که در چهارشنبه آخر سال مي افتد و گاه گاهي هم ديدگاه ها و نقطه نظرات موافقان و مخالفان را مي خوانيم. گاهي از ريشه همه چيز را منکر مي شويم و مدام از ناهنجاري هايي مي گوييم که چه به لحاظ فرهنگي و چه امنيتي گريبانگير ما مي شود و گاه مجبور مي شويم از آداب و شادي هاي «چهارشنبه سوري» بگوييم، اتفاقي که اين روزها در برنامه هاي تلويزيوني به خوبي ديده مي شود.

هر ساله در هفته پاياني سال که همه خانواده ها خوشحال به استقبال بهار مي روند و بي صبرانه منتظر شروع سال جديدند، براي تعدادي از خانواده ها اين روزها يادآور خاطرات تلخ و دردناکي است که در مراسم چهارشنبه سوري سال هاي قبل روي داده و آن ها را براي هميشه داغدار کرده است.

به هر حال اي کاش با آداب و رسوم اجتماعي، سنت ها و آيين ها به گونه اي عمل کنيم که با گذشت زمان و بالارفتن آگاهي اجتماعي جنبه هاي خرافي آن حذف شود و آداب پسنديده آن باقي بماند چرا که آيين هاي سنتي و ملي بخشي از هويت جمعي و تاريخي ايران است.

قاب جادویی هم هر چه از خون و انفجار می گوید انگار فایده ای ندارد، باز می بینیم که اورژانسها همچنان در این شبها پرکارتر از همیشه می شوند.

این در حالی است که همه‌ساله مراسم چهارشنبه ‌سوری با شور و هیجان و سر و صدای بیشتری برگزار می‌شود و در این میان، اقلام و وسایلی که برای برپایی این جشن مورد استفاده مردم و بویژه جوانان و نوجوانان قرار می‌گیرد متنوع تر و کوچک‌تر اما خطرناک‌تر و صدای انفجارشان نیز مهیب‌تر می‌شود.

اگر سال‌ها پیش، جمع شدن دوستان و فامیل دور هم، مراسم قاشق زنی و روشن کردن بوته‌های کوچک آتش و پریدن از روی آن، به شبهای چهارشنبه‌ سوری رونق می‌داد اما اکنون دیگر سال‌هاست که خاطره آیین کهن چهارشنبه‌ سوری با صداهای مهیب انفجار نارنجک‌های دست‌ساز، ترقه و دینامیت در کوچه و خیابان بتدریج به فراموشی سپرده می‌شود.

برخی آداب و رسوم و آیین‌های ایرانی در گذر زمان چنان دچار تغییر و تحولات بنیادینی می‌شوند که کارکرد اولیه خود را از دست می‌دهند و ماهیتی متفاوت از معنای واقعی، می‌یابند، جشن شب چهارشنبه‌ سوری که یکی از آیین‌های کهن ما ایرانیان است نیز در حال حاضر مصداق بارز این ادعاست.

در سال هاي نه چندان دور در هر محله و کوچه اي چهارشنبه سوري بزرگ ترها دور هم جمع مي شدند، آتش به پا مي کردند و خانواده ها چند ساعتي دور هم بودند و از حوادث تلخ چهارشنبه سوري سال هاي اخير هم خبري نبود.

در واقع در حال حاضر مراسم چهارشنبه سوري از شکل سنتي خود خارج و در ترقه بازي خلاصه شده است. در حالي که در گذشته نوجوانان و جوانان تحت نظارت و کنترل بزرگ ترها آتش بازي مي کردند، از روي آتش مي پريدند، آواز مي خواندند، بعضي از خانواده ها آش چهارشنبه سوري مي پختند، برخي قاشق زني انجام مي دادند.

اما واقعيت اين است که برگزاري چهارشنبه سوري با کارکرد اصلي آن نه تنها حادثه تلخي به دنبال ندارد و جان کسي را به خطر نمي اندازد، بلکه يکي از بهترين جشن ها براي شادي، گردهمايي خانوادگي و تخليه هيجان هاي مردم وجوانان است که اگر مثل گذشته برگزار شود، هيچ مشکلي در پي نخواهد داشت.

تهیه و تنظیم: مرکز اطلاع رسانی پلیس خراسان شمالی


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر