نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/23    9:0:0     کد خبر : 290705     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/23      9:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:17222 اسفند؛ روز بزرگداشت شهدا گرامی باد


گروه اجتماعی - مقام شهدا را جز شاهدان حقیقت، کسی نمی فهمد و حقیقت را چشمی غیر از دل، نمی تواند دید. آن که رتبه و جایگاه شهید را فهمید، پویایی را سرلوحه هستی خویش قرارداد.

 

بی شک كسي نيست كه به ارزش از خود گذشتگي شهدا و دستاوردهاي ملي، منطقه اي و بين المللي بيش از 200 هزار ر شهيد بزرگوار دوران دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای عرصه نظم و امنیت واقف و معترف نباشد.

به همین جهت و در راستای ادای دین به مقام این عزیزان در تقويم جمهوري اسلامي ايران روز 22 اسفند به عنوان روز تجليل از شهدا نام گذاري شده است و در اين روز معمولاً مردم در سراسر كشور بر سر مزار شهدا حاضر شده و ضمن اداي احترام به پرستوهاي خونين بال ميهن، با آرمان هاي آن الگوهاي ايثار و استقامت، شجاعت و شهامت و پاسداران حريم ولايت تجديد ميثاق مي کنند تا در ادامه راه و در مواجه با ظلمت هاي دنيوي به قول استاد شهيد مرتضي مطهري از نور شهدا كه شمع محفل بشريت اند بهره بجويند.

معنا و مفهوم شهید و شهادت

شهید در لغت به معنی ((گواه)) است و در اصطلاح به کسی گویند که در مجرای شهادت قرار گرفته و در راه خدا کشته می شود.

شهادت نوعی از مرگ نیست بلکه صفتی از ((حیات معقول)) است. زیرا حیات معمولی که متاسفانه اکثریت انسانها را اداره می کند، همواره خود و ادامه بی پایان خود را می خواهد، لیکن در حیات معقول فرد آن زندگی پاک از آلودگی ها که خود را در یک مجموعه بزرگی به نام جهان هستی در مسیر تکاملی می بیند که پایانش منطقه جاذبه الهی است.

مفهوم شهید در قرآن کریم

به مصداق قرآن کریم شهید همواره زنده است و حیات و ممات او همواره صفتی است برای حیات طیبه او «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءُ عند ربهم یرزقون (سوره آل عمران آیه 169) و گمان مبر آنان که در راه خدا کشته شده اند، مردگانی هستند، بلکه آنان زنده و در بارگاه پروردگارشان بهره مندند.»

و یا در آیه ای دیگر می فرماید: ((و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لاتشعرون)) که در این آیه نیز به زنده بودن شهید اشاره نموده است.

در قرآن مجید، حدود 10 آیه به صورت صریح درباره کسانی که در راه خدا کشته شده باشند وجود دارد. از جمله مسائلی که در این آیات به آن اشاره شده است عبارت است از زنده بودن شهید، رزق شهید، آمرزش گناهان شهید، ضایع نشدن عمل شهید، مسرت و خوشحالی شهید، وارد شدن در رحمت الهی و رستگاری شهید.

راز جاری ماندن خون شهدا

راز جاری ماندن شهدا، چیزی جز جوشیدن از چشمه ای به نام عشق نیست. شهادت، کلاس همیشه دایر حرکت است که تمامی انسان ها را در هر برهه زمان، در خویش ثبت نام می کند و شهدا، محصلان برگزیده این مدرسه اند.

مقام شهدا را جز شاهدان حقیقت، کسی نمی فهمد و حقیقت را چشمی غیر از دل، نمی تواند دید. آن که رتبه و جایگاه شهید را فهمید، پویایی را سرلوحه هستی خویش قرارداد و آن که از شهید، جز لقب و نامی نمی داند، تنها دل را به سکونت در کوچه ای آرام که به نام شهیدی آذین شده، خوش می دارد؛ اما فریاد ممتد شهید در ثانیه ثانیه زمان جاری است؛ فریادی که ریشه در «هل من ناصر ینصرنی» سیدالشهدا دارد و امتداد، آن تا گسترده ترین میدان موعود است.

شهدا، مرگ را به سخره گرفته اند، تا ما به حقارت دنیا بخندیم. شهدا، حیثیت خون را فریاد زدند، تا ما گوشت و پوستمان را از جرعه عطش و شور بپرورانیم. شهدا، از همه تعلقات خود بریدند و خود را مسافر آسمان کردند، تا گذرگاه بودن دنیا را اثبات کرده باشند و راز آزادی را بریدن از خویش ثبت نموده باشند.

فضایل شهادت در بیان پیامبر اسلام و ائمه معصومان(ع)

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در باب مقام و جایگاه شهادت فرمود: قسم به آنکه جانم به دست اوست اگر نبود اینکه جمعی از مومنین خوش ندارند دوست داشتم که در راه خدا نه یکبار و دوبار، که چندین بار زنده گشته و بار دیگر کشته شوم. (صحیح بخاری، ج4، ص21، باب تمنی الشهاده)

حضرت علی علیه السلام نیز در این باره می فرمایند: خدایا، ای پروردگار آسمان برافراشته … اگر ما را بر دشمنان پیروز گرداندی، از ستم و تجاوز دورمان دار و بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پیروز شدند، شهادت را روزیمان فرما و از فتنه بازمان دار. (نهج البلاغه، خطبه170)

امیر مؤمنان همچنین می فرمایند: به خدا قسم اگر آرزوی شهادت را در پیکار با دشمن نمی داشتم،(که ای کاش زودتر فراهم آید) بر مرکب خود سوار می شدم و از میان شما کوچ می کردم و تا باد شمال و جنوب بوزد(برای همیشه) در جستجوی شما نمی پرداختم. (شرح نهج البلاغه، ج7، ص285، خطبه118)

مقام شهید و شهادت از منظر امام خمینی (ره)

مسلم خون شهيدان، انقلاب و اسلام را بيمه كرده است. خون شهيدان براي ابد درس مقاومت به جهانيان داده است و خدا مي داند كه راه و رسم شهادت كور شدني نيست، و اين ملتها و آيندگان هستند كه به راه شهيدان اقتدا خواهند نمود و همين تربت پاك شهيدان است كه تا قيامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفاي آزادگان خواهد بود.

جایگاه شهدا در بیان مقام معظم رهبری( مدظله العالی)

« من عقیده‌ی راسخ دارم بر اینکه یکی از نیازهای اساسی کشور، زنده نگه داشتن نام شهدا است؛ این یک نیازی است که ما - چه آدمهای مقدّس‌مآب و متدینی باشیم؛ چه آدمهایی باشیم که خیلی هم مقدّس‌مآب نیستیم، امّا به سرنوشت این کشور و به سرنوشت این مردم علاقه‌مندیم - هرجور که فکر بکنید، بزرگداشت شهدا برای آینده‌ی این کشور، حیاتی و ضروری است. فرهنگ شهادت یعنی فرهنگ تلاش کردن با سرمایه‌گذاری از خود برای اهداف بلندمدّت مشترک بین همه‌ی مردم؛ که البتّه در مورد ما آن اهداف، مخصوص ملّت ایران هم نیست، برای دنیای اسلام بلکه برای جهان بشریت است».

(بیانات رهبری در دیدار اعضای ستادهای «کنگره شهدای امور تربیتی»، «کنگره شهدای دانشجو»، و «کنگره شهدای هنرمند ۱۳۹۳/۱۱/۲۷)

ناجا و تداوم راه شهدا

روحیه شهادت طلبی و جهاد و ایثار در راه خدا جزو اصول و مبانی اعتقادی در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید. این نیروی جان برکف در دوران دفاع مقدس و بعد از آن در جبهه های مختلف مبارزه با اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان و برهم زنندگان امنیت از درون شهرها و روستا ها گرفته تا دل مرزهای کشورعزیزمان حضوری موثر و با صلابت داشته که حاصل این مجاهدت خستگی ناپذیر تقدیم بیش از 13 هزار شهید است.

نیروهای انتظامی هنگامی که لباس مقدس سربازی این نیرو را بر تن کردند، سوگند خورده اندکه تا آخرین قطره خون خود برای حفظ ارزش ها و حراست از امنیت و آرامش مردم از هیچ گونه تلاش و کوششی دریغ نورزند. در واقع یکی از افتخارات نیروی انتظامی این است که باب شهادت در این نیرو بسته نیست و افراد مخلص و صدیق خداوند از دل این نیروی ولایی به آرزوی همه مشتاقان حضرت حق دست یافته و به فیض عظیم شهادت نائل می آیند.

نیروی انتظامی خود را میراث خون شهدا می داند و با قدرت و صلابت هرچه تمام تر در ادامه دادن راه این عزیزان تلاش می کند تا ان شاء الله بتواند با عنایت خداوند و هدایت های دقیق ولی فقیه زمان پرچم این نظام مقدس را به دست امام زمان (عج) و منجی مستضعفان جهان بسپارند.

تهیه  تنظیم: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی- فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر