نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/2/8    9:33:0     کد خبر : 292641     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/8      9:33:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:68پیشگیری اجتماعی از جرایم سایبری


گروه اجتماعی -چهار محال و بختیاری- با پیشرفت تکنولوژی، علم و دست یابی بشر به فن آوری اطلاعات و استفاده از رایانه، انسان عصر حاضر افزون بر دنیای فیزیکی که از زمان خلقت خود با آن مانوس بوده و با شرایط و مقتضیات آن خو گرفته، به دنیای جدیدی با نام فضای سایبر پا گذاشته که از ویژگی های متمایزی بر خوردار است.

این فضا توانمندی هایی برای پیشبرد بهینه امور در اختیار دارد که بشر را ناگزیر از به کارگیری بدون تبعیض و فراگیر آن در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، صنعتی، بهداشت و درمان و حتی نظامی کرده است. انعطاف پذیری و سادگی بی نظیر این فضا در کاربری از یک سو موانع سنی، دانش و مهارت کاربران را در برداشته و از سوی دیگر زمینه های انحراف و سوء استفاده بسیاری را نیز فراهم کرده که موجب پیش بینی تدابیر کیفری در این زمینه شده است.

لذا با توجه به این که تدابیر کیفری همواره کارساز نبوده و مشکلات بسیاری فراروی تدابیر کیفری وجود دارد، سیاست های پیشگیری از وقوع جرم متناسب ترین تدبیر سیاست جنایی است که در این میان پیشگیری اجتماعی از وقوع جرایم رایانه ای هر چند با محدودیت هایی مواجه می باشد، یکی از این اقدامات مهم در این زمینه محسوب می شود.  

امروزه رایانه و اینترنت و بهره برداری از فضای مجازی در زندگی افراد از چنان جایگاهی برخوردار شده است که توانسته است بر سراسر زندگی آنها سایه افکند. چنین فرایندی باعث فراهم شدن بستری مساعد برای تولید و پیدایش یکسری جرایم شده است که موسوم به جرایم سایبری است. این دسته جرایم، بر خلاف سایر جرایم، جرم‌های غیر ملموس هستند که در محیطی غیر فیزیکی علیه فناوری اطلاعات ارتکاب می یابند.

ویژگی غیر ملموس بودن و ارتکاب یافتن در محیطی غیر فیزیکی به موازات دشواری فرایند کشف مکان ارتکاب جرم در جرایم سایبری که متاثر از جنبه فرا ملی داشتن این جرایم است، دستگاه ها و ارگان های مختلف را در مسیر پیشگیری و مقابله با چالش مواجه کرده است. به نظر می رسد رویکرد انجام اقدامات علمی و فرهنگی همه جانبه و در ابعاد مختلف به ویژه در بحث بازتولید فرهنگی و برطرف کردن موانع پیشگیرانه و مقابله ای میتواند ضمن برخورد مناسب برخورد مناسب با تهدیدات، فضای مجازی را به یک فرصت برای رشد و تعالی جامعه فراهم کند.

با انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه های اجتماعی مجازی و رسانه تاثیر بسیار جدی و غیر قابل اغماضی در زندگی انسان گذاشته و فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی، از راه های مختلف به ویژه فضای مجازی و دیجیتال، ابعاد و وجوه گوناگون زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. گرچه این تاثیر گذاری و تاثیر پذیری از جامعه ای به جامعه دیگر و از حوزه ای به حوزه دیگر تفاوت می کند، لکن می توان گفت هیچ جامعه و یا حوزه ای از تاثیر این فناوری ها بر کنار نیست.

رشد روز افزون و گسترده شبکه های اجتماعی مجازی، تحولات بسیار شگرفی در زمینه ارتباطات و رفتار انسانی در جوامع مختلف و حتی در سطح جهانی ایجاد کرده است و در حال حاضر جمعیت عظیمی در دنیا روزانه از این فناوری استفاده می کنند. از این رو با توجه با تاثیر فزاینده شبکه های اجتماعی مجازی شاهد تغییر رفتارهای انسانی و بروز جرایم نوظهور در بین انسان ها هستیم که ناشی از تداخل شرایط حاکم بر فضای واقعی جامعه و فضای مجازی می باشد. با ظهور جهان مجازی(با ویژگی‌های مذکور در سطور فوق)، جهان ارتباطی، جرم و پیشگیری از آن دارای ابعاد دو فضایی شده که در نتیجه امروز فهم جامع از جرم و پیشگیری در ظرف پارادایم دو جهانی شدن میسر است.

می توان نتیجه گرفت با انجام اقدامات علمی و فرهنگی همه جانبه و در ابعاد مختلف به ویژه در بحث باز تولید فرهنگی و برطرف کردن موانع پیشگیرانه و مقابله ای ضمن برخورد مناسب با تهدیدات، فضای مجازی را به یک فرصت برای رشد و تعالی جامعه تبدیل کر. و این امر مهم جز با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی دقیق  و آموزش مستمر محقق نخواهد شد.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ خسرو نجفی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان چهار محال و بختیاری


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر