نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/2/16    9:39:0     کد خبر : 293190     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/16      9:39:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:151شهروند مسئول، جامعه با آرامش


گروه اجتماعی - تهران بزرگ - در گذشته های نه چندان دور، هر گاه در گوشه ای از شهر فریاد ناسزایی به نشانه بروز درگیری میان دو یا چند نفر به هوا برمی خاست طولی نمی کشید که با مداخله رهگذران خاتمه یافته و طرفین درگیری را وادار به فروخوردن خشم خود می کردند؛ تصویری که این روزها کمتر شاهد آن هستیم ...

 

در گذشته های نه چندان دور هر گاه در گوشه ای از شهر فریاد فحش و ناسزا به نشانه بروز درگیری و نزاع میان دو یا چند نفر به هوا برمی خاست طولی نمی کشید که با مداخله رهگذران و افرادی که شاهد زد و خورد بین آنها بودند دو طرف وادار به فروخوردن خشم و پایان دادن به رفتارهای پرخاشگرانه خود می شدند و در نهایت با پیچیدن صدای صلوات فضای متشنج ایجاد شده جای خود را به آشتی و رفع کدورت می داد .تصویری که این روزها کمتر شاهد آن هستیم و مدتهاست جای خود را به حضور بی تفاوت رهگذران در برابر سرنوشت همشهریان خود داده است و واکنش افراد به مشاهده چنین صحنه هایی تنها در تصویربرداری از صحنه های ناراحت کننده ضرب و شتم افراد به منظور نشر در فضای مجازی خلاصه شده است .

شاید بسیاری از افراد مداخله در چنین شرایطی را وظیفه پلیس می دانند که بی شک در فضای کنونی جامعه  و پررنگ شدن نقش اقدامات قانونی در برخورد با حوادث اجتماعی نیز چنین می باشد اما در کنار نقش پلیس به عنوان مجری قانون حضور مسئولانه شهروندان در هنگام مشاهده اشکال مختلف وقوع و بروز جرم و جنایت می تواند به میزان قابل توجهی از وقوع یا تکرار آنها بکاهد . وقایع تلخی چون قتل های خانوادگی ، قتل های ناشی از نزاع و درگیری های خیابانی ،موارد دلخراش کودک آزاری های منجر به فوت  قربانی از جمله مواردی هستند که در صورت حساسیت و هوشیاری شهروندان به راحتی قابل پیشگیری یا پیگیری به موقع هستند . مشارکتی اثربخش که به ساده ترین شکل می تواند در یک تماس تلفنی به موقع با مرکز فوریت های پلیسی110 صورت پذیرد .

اکثر قتل های خانوادگی ناشی از اختلافات حل نشده ای است که سال ها به طول انجامیده است در حالی که به سادگی با شناسایی این خانواده ها توسط همسایگان و افراد معتمد محل و به طرق ریش سفیدانه می توان از تعمیق اختلافات میان اعضای خانواده جلوگیری یا این افراد را با مراکز مشاوره ای که در سطح شهر به ارائه خدمات مشاوره به شهروندان می پردازند آشنا کرد .از جمله این مراکز، می توان از مراکز مشاوره آرامش نام برد که زیر نظر نیروی انتظامی به صورت رایگان به ارائه خدمات تخصصی روانشناختی  به شهروندان می پردازند .

بارها دیده شده سارقان اموال دولتی از جمله پست های شرکت برق در ساعات خاصی از شبانه روز که هیچگونه عملیات تخصصی از سوی شرکت های خدماتی متصور نمی باشد اقدام به سرقت کابل های برق کرده اند .در صورتی که شهروندانی که در اطراف این پست های برق سکونت دارند می توانستند با مشاهده این اقدام خارج از قاعده و چارچوب اداری در ساعات اولیه صبح با مرکز فوریت های پلیسی 110 تماس گرفته و مانع سرقت شوند و یا فرآیند شناسایی و دستگیری سارقان توسط پلیس آگاهی را سرعت بخشند .

یکی از ابزارهای اصلی پلیس در حل و یا کشف پیشدستانه پرونده های جنایی از جمله سرقت های مسلحانه از اماکن خصوصی و دولتی استفاده از اطلاعات و داده هایی است که برخی شهروندان مسئولانه در اختیار پلیس قرار می دهند .گاهی اوقات اطلاعات شهروندان هر چند اندک و محدود می تواند سرنخ حل جنایتی بزرگ را در دست کارآگاهان ما قرار دهد.

شهروندان باید با مشاهده خانه های مجردی در محل سکونت خود که تعداد زیادی جوان شهرستانی با رفت و آمد مشکوک در ساعات خاصی از شبانه روز، به وجود ردپای شرکت های هرمی در محله خود شک کرده و مراتب را در اسرع وقت به همکاران ما اطلاع دهند تا ضمن متلاشی ساختن شرکت های مذکور جوانان یاد شده بتوانند خود را از اسارت فکری و مالی این شرکتها رها ساخته و به آغوش خانواده های خود بازگردند .

یاری پلیس تنها به این موارد خلاصه نشده و حتی توجه به آموزش های همگانی که توسط کارشناسان اعزامی از این پلیس در مدارس ،مساجد و سرای محلات و ....ارائه می شود و عمل به این توصیه ها ، به پیشگیری از مال باختگی و بزه دیدگی شهروندان منجر شده و این امر نیز در نهایت به کاهش حجم پرونده های متشکله  در پلیس آگاهی می انجامد که این موضوع نیز به نوعی کمک و یاری به پلیس محسوب می شود.

ایجاد فضای امن در جامعه و افزایش احساس امنیت و آرامش اقدامی است که بیشتر از آنکه با قوه قهریه پلیس ممکن باشد با مشارکت مسئولانه شهروندان میسر است .

 به این نکته باور داشته باشیم که زندگی و سرنوشت  همه افراد جامعه زنجیره وار به یکدیگر متصل بوده و نتیجه کوتاهی ما در اصلاح یا مداخله در حل بحران ها و حوادثی که در جامعه با آن روبرو می شویم ممکن است روزی دامنگیر خود ما یا اعضای خانواده مان شود .

پلیس آگاهی تهران بزرگ با اقتدار در مسیر مقابله با جرایم وآسیب ها گام برداشته و ضمن آنکه به شهروندان اعلام  می کند می توانند هر گونه انتقاد پیشنهاد یا قدردانی از عملکرد کارکنان این پلیس را از طریق شماره تلفن 197 بیان نمایند، از افرادی که مایل به همکاری در زمینه های مرتبط با وظایف پیش بینی شده برای پلیس آگاهی از جمله مقابله با انواع سرقت،قاچاق کالا و ارز،جرائم جنائی و جرایم اقتصادی هستند دعوت می شود تا در قالب طرح پلیس افتخاری دانسته ها و مشاهدات خود را به منظور تسریع در حل پرونده های در دست اقدام و همچنین کشف های پیشدستانه با همکاران ما به اشتراک بگذارند و در مقابله و کاهش آسیب ها با پلیس همراه شده و به عنوان شهروندی مسئول، فضائی سرشار از امنیت و آرامش را برای خود و سایر شهروندان رقم زنند.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ.


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر