نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/3/26    10:38:0     کد خبر : 294849     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/26      10:38:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:155نقش خانواده در پیشگیری از وقوع جرم


گروه استان ها - چهارمحال و بختیاری -نهادهای اجتماعی مانند خانواده تلاش می کنند که از بزه دیدگی افراد جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان جلوگیری کنند و فرصت ارتکاب جرم را تا حد امکان کاهش دهند.

 

ریشه مهمترین جرایم در مرحله اول ، در خانواده پی ریزی می شود روانشناسان تربیتی معتقدند خانواده هایی که بر اعمال فرزندان خود نظارت ندارند و کمتر مقررات و استاندارد های مشخصی در قبال رفتارهای ناپذیرفتنی آنان وضع و از برخورد قاطعانه در مقابله رفتار های خلاف فرزندان خود پرهیز می کنند ، زمینه های کج روی و انحراف را مساعد می نمایند.

در پیشگیری اجتماعی که در قیاس با سایر انواع پیشگیری واژه تازه تری است ، نهادهای اجتماعی مانند خانواده ، مدارس رسانه ها و ... تلاش می کنند که از بزه دیدگی افراد جامعه به ویژه کودکان ، نوجوانان و جوانان جلوگیری کنند و فرصت های ارتکاب جرم را تا حد امکان کاهش دهند. طبق بند الف ماده یک لایحه پیشگیری از وقوع جرم "پیشگیری اجتماعی از جرم" مجموعه اقدامات و تدابیری است که هدف آن حذف یا کاهش خطر عوامل اجتماعی و اقتصادی و محیطی جرم است. سه دسته از عوامل مطرح است که در امر پیشگیری از جرایم موثر است و خانواده ها می باید آموزش لازم را ببینند. این سه دست شامل :

عوامل مربوط به کودک ( مهارت های اجتماعی، تربیت صحیح ، هوش متوسط یا بیشتر از متوسط ، دلبستگی به خانواده ، توانایی های حل مسئله)

عوامل مربوط به والدین ( وجود والدین صالح حامی و مراقب ، تغذیه با شیر مادر ، برخورداری از حمایت سایر بزرگسالان ، تمسک به اعتقادات اخلاقی یا مذهبی قوی در خانواده، کم جمعیت بودن خانواده و امثال آن)

عوامل اجتماعی یا محیطی ( همسالان ، بزرگترها ، معلمان ، همسایه های صالح و مراقب)

بزهکاری پدیده ای است که به عنوان یک معضل اجتماعی در تمامی جوامع بشری تلقی می شود. به گونه ای که به آسانی می تواند سلامت خانواده و جامعه را با مشکل مواجه نمایند. در اخلاق سلامت نیز شاید هیچ موضوعی به اندازه بزهکاری جالب توجه نبوده و عقاید عمومی را تحت تاثیر قرار نداده باشد چرا که در خصوص مسئله بزهکاری تمام مشکلات اخلاقی ،قانونی  و اجتماعی در هم می تاباند تا یک مسئله دقیق و پیچیده را شکل دهند.

از طرفی مباحث و مسائل مربوط به جنبه اخلاقی بزهکاری ، منجر به مباحث مهمی در حوزه دین نیز گردیده است. به این خاطر بزهکاری از حوزه حقوق کیفری فراتر رفته و حوزه هایی چون روانشناسی ، جامعه شناسی ، علوم پزشکی ، فلسفه و اخلاق و همین طور کل مباحث حقوقی را درگیر خود کرده است ، لذا حقوق کیفری که به طور سنتی خود را متولی این بحث می داند  نمی تواند به عنوان بهترین و تنهاترین راهکار ممکن در زمینه حل مشکلات ناشی از بزهکاری تلقی شود ، اما در نبود راهکار های دیگر باز هم حقوق کیفری به عنوان نقطه ثقل این مباحث مشکلات ناشی از مسئله را به ناچار به سر انجام می رساند.

امروزه همراه با پیشرفت روز افزون صنعت و تکنولوژی و نادیده انگاشته شدن نیازهای روانی ، فردی و اجتماعی افراد ، شاهد افزایش آسیب های اجتماعی در فرهنگ ها و جوامع مختلف می باشیم . یکی از انواع آسیب های اجتماعی پدیده بزهکاری می باشد. بزهکاری به اعمال و رفتار های ضد اجتماعی در کودکان و نوجوانان اطلاق می شود که بر خلاف موازین جامعه ، دارای منع قانونی بوده و توسط افراد زیر 18 سال انجام می شود .

تاکنون در زمینه بزهکاری کودکان و نوجوانان دلایل متعددی ذکر شده و نقش خانواده در بروز رفتار بزهکارانه از اهمیت شایانی برخوردار است. به منظور جلوگیری از بروز رفتار های بزهکارانه در کودکان و نوجوانان می توان از پیشگیری در سه سطح اولیه ، ثانویه و ثالثیه سخن گفت. پیشگیری ، آسان ترین و کم هزینه ترین روش در جلوگیری از آسیب ها و انواع خطر های پیش رو است و سبب کاهش هزینه های سنگین انسانی ، مادی و معنوی در خانواده و جامعه است. در این میان نقش خانواده در پیشگیری اولیه بسیار کلیدی ، با اهمیت و اساسی است . کانون گرم خانواده سالم ، توانایی پرورش فرزندانی برومند و سالم را در خود دارد.#

تهیه و تنظیم: سرهنگ خسرو نجفی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان چهارمحال و بختیاری


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر