نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/4/4    8:33:0     کد خبر : 295317     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/4      8:33:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:164نقش بی بدیل کارشناسان بررسی صحنه جرم در کشف جرایم/ امانتداری و حفظ اسرار قربانیان و بازماندگان، مسئولیت مهم کارآگاهان بررسی صحنه جرم


گروه ناجا - جانشین پلیس آگاهی ناجا نقش کارشناسان بررسی صحنه جرم را در نتیجه کشف جرم مهم عنوان کرد و گفت: صحنه جرم شاهد خاموشی تلقی می شود که افسران زبده پلیس آگاهی حقایق آن را با هوشیاری روشن می کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار "مسعود منفرد" در نشست تخصصی روسای بررسی صحنه جرم اداره های تشخیص هویت پلیس های آگاهی سراسر کشور، اظهار کرد: مدیران، کارشناسان و دست اندرکاران بررسی صحنه جرم برای انجام رسالت همگانی و اجرای ماموریت های محوله خود باید سخت تلاش کنند چراکه مسئولیت خطیری را به عهده دارند.

وی، حضور به موقع و فعال کارشناسان در محل صحنه حادثه را با رعایت نظم و انضباط بسیار مهم عنوان کرد و افزود: مسئولیت پذیری، حسن رفتار شایسته، رعایت احترام به مراجعان، متهمان و قربانیان جنایت و همچنین تلاش برای جلب رضایت الهی، وظیفه شرعی افسران بررسی صحنه جرم محسوب می شود.

جانشین پلیس آگاهی ناجا، نقش کارآگاهان بررسی صحنه جرم را در نتیجه کشف جرم بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: صحنه جرم شاهد خاموشی تلقی می شود که افسران زبده پلیس آگاهی موشکافانه حقایق آن را با هوشیاری روشن می کنند.

وی، امانتداری و حفظ اسرار قربانیان و بازماندگان و تلاش برای حفظ و نگهداری اسناد، اطلاعات و حفظ آثار و شواهد را از جمله مسئولیت های مهم کارآگاهان بررسی صحنه جرم برشمرد و عنوان کرد: اگر ما در بررسی صحنه جرم دقت لازم را نداشته باشیم قطعا در نتیجه گیری دچار مشکل خواهیم شد.

این مقام ارشد انتظامی؛ دقت، صحت، خلاقیت و حساسیت را از سوی افسران بررسی صحنه جرم برای کشف پرونده ضروری دانست و تصریح کرد: جمع آوری و اطلاعات اولیه توسط کارشناسان بررسی صحنه جرم، پل عبوری محسوب می شود که غیر قابل برگشت است به طوری که اگر گزارش ناقص و یا دارای ابهام باشد، با مشکل روبه رو خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه کلانتری ها به دلیل اینکه اول در جریان وقوع حادثه قرار می گیرند، وظیفه حفظ صحنه را به عهده دارند، افزود: وظیفه ما درست دیدن، ارائه صحیح گزارش و در نهایت نتیجه، کشف درست پرونده است که واحد بررسی صحنه جرم باید این موارد را رعایت کنند.

سردار منفرد درباره کروکی صحنه جرم، گفت: دقت نظر در گرفتن تصاویر صحنه جرم از جمله موضوعاتی است که در نتیجه گیری و حتی تصمیم قاضی پرونده تاثیر بسزایی دارد بنابراین حوصله و سعه صدر گروه بررسی صحنه جرم از اهمیت بالایی برخوردار است.*


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر