نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/7/1    13:55:0     کد خبر : 299049     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/7/1      13:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:96انگیزه دینی و پایبندی به نظام؛ بارزترین ویژگی سربازان میهن اسلامی


گروه استان ها – مازندران – یکی از بارزترین ویژگی های سربازان جوان امروز، نشاط، انگیزه های ایمانی، دینی، پایبندی به نظام و عزم و جزم آنها برای دفاع از میهن اسلامی است.

 

 

یکی از اقشاری که نقش کلیدی و سازنده ای در دوران دفاع مقدس داشته اند، سربازان بودند که همراه با نیروهای مسلح نقش چشمگیری ایفا کردند در آن دوران، سربازان افراد متدین، متعهد و متخصصی بودند که مثل نیروهای کادر، فعالیت می کردند. سربازان همواره گوش به فرمان رهبر، امام و مقتدای خود بودند و به عنوان یک بسیجی تا پای جان ایستادگی و مقاومت می کردند.

برابر آمار ستاد کل نیروهای مسلح بیش از 200 هزار شهید در طول دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب و نظام شده که از این آمار قریب به 70 هزار نفر از جامعه سربازی بودند و 130 هزار جوان که لباس مقدس سربازی را بر تن داشتند به درجه رفیع جانبازی نایل شدند و امروز نیز تعداد قابل توجه ای از آنها مشکلات جانبازی را تحمل می کنند.

نقش بی بدیل سربازان در دوران دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست و امروزه نیز سربازان غیور در عرصه های مختلف به خصوص در مناطق مرزی و آنجا که دشمن قصد نفوذ و تعدی به خاک میهن اسلامی و ضربه زدن به نظام را دارد این سربازان جان برکف نظام مقدس اسلامی هستند که سینه سپر کرده و در برابر تجاوز دشمنان ایستادگی و مقاومت می کنند.

یکی از بارزترین ویژگی های سربازان جوان امروز، نشاط، انگیزه های ایمانی، دینی، پایبندی به نظام و عزم و جزم آنها برای دفاع از میهن اسلامی است. جوانان نقش تعیین کننده ای در پیشرفت جامعه دارند و خدمت سربازی در رشد و شکوفایی استعداد جوانان و ایجاد آمادگی برای ورود به زندگی اجتماعی بسیار سازنده است.

ظهور و بروز سرمایه گذاری روی قشر سرباز در نیروهای مسلح را در جامعه می توان به خوبی مشاهده کرد، همچنین حضور جوانان پرشور و توانمند تحصیل کرده با فرهنگ ها و تنوع قومی و دینی در نیروهای مسلح تحت عنوان سرباز، موجب حفظ و تقویت بنیه دفاعی، امنیتی و تکمیل نیازهای قانونی و ماموریتی نیروهای مسلح و کشور می شود .

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب در 22 بهمن ماه سال 1397 با بیان اینکه جوانان، محور تحقّق نظام پیشرفته اسلامی هستند، تصریح کردند: «امّا راه طی شده فقط قطعه ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمان های بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله  این مسیر که به گمان زیاد، به دشواری گذشته ها نیست، باید با همّت و هوشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود.»

ایشان در ادامه فرمودند:« مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در همه میدان های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، بین المللی و نیز در عرصه های دین ، اخلاق ، معنویّت و عدالت، باید شانه های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه ها و عبرت های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته  اسلامی بسازند.»

خدمت مقدس سربازی در نظام اسلامی که تربیت جوانان را در راس برنامه های راهبردی خود می داند، ظرفیت قابل توجهی برای تاثیر گذاری مثبت بر افکار و کارآمدی جوانان و برنامه جامع تربیتی، بصیرتی و معنوی بر رفتار آنان است.

دوران سربازی بستر خوبی برای مهارت آموزی جوانان برومند این سرزمین است که برابر برنامه ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح، نهضت مهارت آموزی در نیروهای مسلح آغاز شد و سربازان علاوه بر دریافت کارت پایان خدمت، یک کارت مهارت آموزی نیز دریافت می کنند. چرا که معتقدیم برای عبور از مشکلات کشور و برای عزت و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی و استقلال و تمامیت ارضی، نیازمند به جوانان متعهد و توانمند در همه عرصه ها هستیم و در حقیقت این جوانان سرمایه های عظیم اتقلاب هستند.

برابر تاکید فرمانده معظم انقلاب سربازخانه های نیروهای مسلح باید مدرسه باشد، مدرسه ای برای تقویت دین داری، ولایت مداری، آداب معاشرت و اخلاق اسلامی که ارتقاء شأن و منزلت سربازان در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی از نتایج آن خواهد بود .

تقویت امید به آینده، ارتقاء جایگاه و منزلت اجتماعی خدمت وظیفه عمومی، افزایش روحیه کار و تعاون، ایجاد انگیزه رقابت سالم و توجه به ارزش های دینی و اسلامی باید همواره در دستور کار فرماندهان و مسئولان برای تربیت سربازان انقلابی باشد.

مقام معظم رهبری می فرمایند:«اینها سربازان وظیفه هستند، بعضی از اینها از لحاظ علمی آدم های برجسته اند، درس خوانده اند، تحصیل کرده اند. ما امروز چقدر افسر وظیفه فارغ التحصیل دانشگاه در رده های مختلف داریم این همه دانشجو، همه اینها می آیند در محیط سربازی و می روند. مدت زیادی مثلا یک سال و نیم یا بیشتر به حسب ضوابطی که هست.»

فرمانده معظم کل قوا در ادامه می فرمایند: «یکی از توقعات ما این است که سیر جوان های متعهد انقلابی، متدین خوش خط و ربط فعال سرازیر شوند به طرف جامعه، ببینید تربیت شماها چقدر اهمیت دارد، کدام دانشگاه و کدام موسسه در کشور می تواند یک چنین فرآورده ای داشته باشد. البته این کار لوازمی دارد، مقدماتی دارد، روی فرماندهان باید اثر گذاشت، روی مدیران دستگاه های مختلف باید اثر گذاشت تا مجموع این فعل و انفعالات آنچنان فرآورده ای را تقدیم کند.»

امروز نیز جوانان متعهد و متخصص در حوزه های مختلف علمی، صنعتی، پزشکی، دفاعی و .... نقش ایفا می کنند و شاهد پیشرفت های علمی در عرصه های مختلف هستیم، موتور پیشران کشور در عرصه علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت های حیاتی، اقتصادی و عمرانی که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره فرمودند، به واسطه تلاش و پشتکار همین جوانان انقلابی است .

ده ها طرح بزرگ از قبیل چرخه سوخت هسته ای، سلول های بنیادی، فناوری نانو، زیست فناوری و غیره با رتبه های نخستین در کل جهان، تبدیل صنعت مونتاژ به فناوری بومی، برجستگی محسوس در رشته های گوناگون مهندسی از جمله در صنایع دفاعی، درخشش در رشته های مهم و حساس پزشکی و جایگاه مرجعیت در آن و ده ها نمونه ی دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد.#

نگارنده : سردار"سید محمود میرفیضی"- فرمانده انتظامی استان مازندران


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر