نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/7/1    14:0:0     کد خبر : 299051     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/7/1      14:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:181بررسی علل وانگیزه گرایش افراد به سرقت موتورسیکلت


گروه استان ها-هرمزگان- در هر جامعه ای برای ایجاد بستر مناسب جهت فعالیت های اجتماعی،سیاسی،اقتصادی،فرهنگی باید نظم وامنیت را برقرار کرد که درتمام کشور ها پلیس عهده دار این وظیفه مهم است.

 

در کشور ما نیز نیروی انتظامی برحسب ماموریت اصلی و ذاتی خودبرقراری نظم و امنیت را برعهده دارد و موظف است که آسایش فردی و اجتماعی افراد جامعه را فراهم کند، بدیهی است قسمت اعظم این ماموریت به عهده کلانتری ها و پاسگاه های انتظامی است.

یکی از مسائل و مشکلاتی که امنیت اجتماعی – اقتصادی شهروندان را تهدید می کند و به نوعی با نظم وامنیت کشور در ارتباط است جرم سرقت است، این جرم از جرایم مهم و پرتعداد اکثرجوامع و عملی مجرمانه است که تقریبا در کلیه جوامع دیده می شود،این جرم در گذشته های دور نیز وجود داشته وبه اشکال مختلف انجام می شده است وشکل انجام آن در دوره های گوناگون ودرجوامع مختلف تغییر کرده است.

چیزی که از بدو پیدایش سرقت تا کنون ثابت مانده زشتی و مذموم بودن ماهیت آن است که همواره وجود داشته و با مرتکب آن مقابله و برخورد می شده است.

از جمله سرقت های رایج در دهه های اخیر می توان به سرقت موتور سیکلت اشاره کرد که سارقان به انگیزه های مختلف و برای استفاده های متنوع آن را انجام می دهند.

موتورسیکلت وسیله نقلیه ای است که به لحاظ کوچکی حجم آن در معابر ترافیکی قدرت مانور زیادی دارد، بدین جهت اکثر موتورسواران سعی می کنند از لابلای خودرو ها به راه خود ادامه دهند و زودتر به مقصد برسند. این خصوصیت باعث شده که افراد بسیاری به این وسیله روی بیاورند.

آشفتگی نظام خانواده و گرایش به سرقت موتورسیکلت

خانواده اي كه فرد در آن متولد مي شود از نظر عامل محيط بين عوامل اجتماعي بيشترين نقش و سهم را در تربيت انسان دارد ، خانواده اصلي از بعد فيزيكي ( موقعيت جغرافيايي – اقليمي – آب و هواي شهري و ... ) و همچنين از نظر رفتاري در شكل گيري شخصيت و ساختار اخلاق انسان نقش اول را ايفا مي كند و بيش از محيط هاي ديگر بر اعضاي جامعه اثر مي گذارد .

نتایج به دست آمده حاکی است که کارکرد خانواده در جامعه پذیرکردن فرزندان خود ضعیف بوده به نحوی که اکثر سارقان هنجار های حاکم برجامعه را نتوانسته اند در خود درونی کنند و همچنین بی توجهی ، عدم نظارت کافی و درگیری بین والدین ، ضعف در احساس وابستگي به روابط خانوادگي خود به عنوان عامل مهمی در عدم اعتماد به اعضاء خانواده بوده بنحوی که در الگوگیری تحت تأثیر رفتار افراد بیرون از خانواده قرار گرفته اند.

سهل انگاری مالکان و راکبان موتورسیکلت و گرایش به سرقت

همانطور که از نتایج مصاحبه های انجام شده از سارقان استنباط می شود بیشتر سرقت موتورسیکلت مرتبط با سهل انگاری مالکان در حفظ و نگهداری وسیله خود بوده است، سهل انگاری مالکان را می توان بر اساس مصاحبه های بدست آمده از سارقین با 4 عامل ذیل مرتبط دانست : 1- استفاده نکردن از پارکینگ عمومی 2- عدم رعایت ایمنی و استفاده نکردن از قفل زنجیر 3- همکاری نکردن با پارکبانان 4- پارک کردن موتورسیکلت در نقاط خلوت و مستعد سرقت ازجمله رها کردن جلودرب منزل و رها کردن در نقاط تاریک و یا فاقد روشنایی مناسب،

الگو پذيري از رسانه­ های تصویری و گرایش به سرقت موتورسیکلت

یکی دیگر از نهادهای مهم که نقش مؤثری در آشنا سازی فرد با مفهوم و معنای جرم می‌کند وسایل ارتباط جمعی است که با بخش کثیری از مردم سر وکار داشته و وظیفه اطلاع‌رسانی به آنان را بر عهده دارند، از میان این وسایل تلویزیون از سایرین مؤثرتر و با اهمیت‌تر تلقی می‌شود، بنابراین پخش فیلم­ ها وسریال­ های خشن و قرار دادن شخصیت­ ها و ستاره­ های سینما در نقش انسان های بسیار خشن می تواند در فراگیری وگرایش افراد به ابراز خشونت از جمله سرقت تاثیر بسزایی داشته باشد.

فقر و بيكاري و گرايش افراد به سرقت موتورسیکلت

بيكاري عامل مهم ديگري در ايجاد فقر است و فقر نيز يكي از عوامل اصلي سرقت و جرم محسوب مي شود، هر فرد بيكار ناچارا بايد به نحوي زندگي خود را بگذراند و براي اين گذران بايد درآمدي داشته باشد، چون كسب چنين درآمدي نمي تواند از راه ها و شيوه هاي درست و قانوني تأمين شود، ممكن است فرد به راه هاي غيرقانوني كشيده شود و از طريق دزدي هزينه گذران زندگي خود را تأمين كند.

نحوه گذران اوقات فراغت و گرایش به سرقت موتورسیکلت

وقتي افراد جامعه به ويژه جوانان فرصت هاي زيادي داشته باشند و اين فرصت ها را نتوانند در مجراي درست و صحيح مورد استفاده قرار دهند ، تبعا به روش هاي غير اصولي و ضد اجتماعي كشيده مي شوند (استعمال قلیان، شرب خمر، مزاحمت نوامیس و . . ) موارد بسياري از دزدي ها يا تبهكاري ها كه از روي بي حوصلگي يا براي تنوع و سرگرمي صورت مي گيرد از نتایج عدم برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان می باشد .

نقش گروه همسالان وگرایش به سرقت موتورسیکلت

رفتار انحرافي مانند ساير رفتار هاي اجتماعي از طريق هم نشيني و پيوستگي با ديگران آموخته مي شود معاشرت جوانان با افرادي كه سابقه ارتكاب سرقت دارند نقش موثري در تمايل آنان به سرقت خواهد داشت.

شرايط محيطي و جغرافيايي و گرايش به سرقت موتورسیکلت

برخي مكان ها به دليل ساختار كالبدي خاص و همچنين ويژگي هاي اجتماعي، اقتصادي ساكنان آن، امكان و فرصت بيشتري براي وقوع جرم دارند، در نقطه مقابل برخي مكان ها مانع و باز دارنده فرصت هاي مجرمانه هستند و همين امر موجب مي شود تا بزهكاران در انتخاب محل جرم خود به دنبال كم خطرترين و مناسب ترين فرصت ها و شرايط مكاني براي ارتكاب عمل مجرمانه باشند.

بنابراین توصیه می­ شود که در راستای کاهش جرم سرقت موتورسیکلت، ابتدا اماکن و فضاهایی که بیشتر مورد تهدید وقوع جرم قرار می­ گیرند به صورت دقیق شناخته شده، چرا که در مقايسه با ويژگي تاريكي،خلوتي محل وقوع جرایم از اهميت نسبتاً بيشتري برخوردار است.

جرم سرقت موتورسیکلت بيشتر از آنكه متكي به تاريكي باشد به عامل خلوتي و دنج بودن محل نيازمند است که آنگاه می توان با پوشش های گوناگون (همچون پوشش­ های تصویری، حضور نامحسوس و محسوس گشت ­های انتظامی، گماردن نگهبان و ... ) تا حد زیادی از وقوع این جرایم پیشگیری کرد.

اختلالات شخصيت افراد وگرایش به سرقت موتورسیکلت

برخی گونه های شخصیت بیش از دیگران به کجروی گرایش دارند، به بیان دیگر در این الگوها، فرض برآن است که شخصیت مجرمان طبیعتی ضد اجتماعی یا روان‌رنجور بنیادین دارد که خود را در زمینه های خاص کنش اجتماعی جلوه گر می کند.

 افزون بر شخصیت «بهنجار» که موجودیتی جامعه پذیرفته و سازگار شده با محیط خود دارد به انواعی از شخصیت های «نابهنجار» اشاره می شود که با محیط زندگی خود سازگاری ندارند و سازگار نمی شوند، البته آنها می پذیرند که با وجود هنجارهای گروهی متفاوت و وجود خرده فرهنگ های گاه کاملاً متضاد، نمی توان مرزهای قطعی و مشخصی را میان شخصیت های «بهنجار» و «نابهنجار» ترسیم کرد.

پیشنهادات

*نصب دوربين های مدار بسته در ورودی مراكز تجاري و تفريحي و ايجاد روشنايي بيشتر در سطح خيابان ها ، معابر و پارك ها .

*تداوم استراتژي آموزش همگاني با اعزام کارشناسان مجرب پليس در سطح محلات ، مساجد ، مدارس و اماکن عمومي سطح شهر و تشريح راهبردهاي پيشگيري از جرايم .

*اطلاع رساني به مردم در مورد نحوه مشارکت آنها در خصوص عواقب ارتکاب جرم و آثار آن.

*ايجاد توسعه و تجهيز مراكز آموزشي ، اماكن ورزشي ،تفريحي ، مشاوره اي براي گذران اوقات فراغت جوانان .

*افزايش همكاري و استفاده از توانمندي هاي پايگاه هاي مقاومت بسيج محلات در راستاي بالا بردن ضريب امنيتي .

*تهيه پاركينگ براي موتورسيكلت بویژه در نقاط شلوغ و تجاری شهر جهت جلوگيري از سرقت آنها .

*بازسازي نقاط متروكه وپنهان درمرکز و حواشي شهر.

*کنترل اطلاعاتی و انتظامی شدید مالخران و اوراقچی ها برای کشف سریع موتورسیکلت های مسروقه.

*برگزاري نشست ها و ميزگردهاي علمي وتخصصي ، جلسات هم انديشي ، همايش های مشاركتي و نمايشگاه هاي عمومي و تخصصي با مشارکت سازمان هاي دولتي و مردم نهاد در خصوص آسيب هاي اجتماعي مبتلابه به منظور شناخت و ارتقاء آگاهي اقشار مختلف اجتماعي در پيشگيري از آسيب ها و جرایم.

*تشكيل كارگروه امنيت اجتماعي با حضور مسئولان و مشخص نمودن قدرالسهم نهاد ها و دستگاهاي دست اندركار و دخيل در امر توليد امنيت و بازخورد سنجي و ارائه بيلان كار به مردم از طریق مقتضی.#

نگارنده: سرهنگ دوم سعید شفیعی- سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر