نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1398/7/13    11:42:0     کد خبر : 299572     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/7/13      11:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:253اعتياد به «ريتالين» فراموشي و افت شديد تمرکز را به همراه دارد


گروه استان ها- تهران بزرگ- مصرف داروي «ريتالين» توسط برخي دانشجويان به منظور شب بيداري و افزايش تمرکز، مصرف مي شود. اما اين قرص اعتيادآور است و به عنوان داروي محرک، افسردگي، فراموشي و افت شديد تمرکز را به همراه خواهد داشت.

 

در خصوص مصرف برخي از داروهاي اعتياد آور بايد گفت: بسياري از خانواده ها و جوانان بر اين باورند که اعتياد تنها به سوء مصرف مواد مخدر محدود است و ساير داروهاي موجود در داروخانه ها اعتياد، ندارند.

ولي واقعيت اين است که اصلاح اين باور ضروري است و بايد بدانيم که برخي داروها نيز خطر اعتيادآوري بالايي دارند. بنابراين لازم است اين داروها را بشناسيم تا بتوانيم از وابستگي احتمالي به آنها پيشگيري کنيم.

در اين خصوص مي توان به داروي «بنزوديازپين ها» اشاره کرد:

داروهايي که اکثرشان به «زپام» ختم مي شوند، به اين دسته دارويي تعلق دارند، مانند: ديازپام، کلونازپام، فلورازپام، اکسازپام، لورازپام و ....متاسفانه، برخي افراد براي کنترل و درمان خواب يا اضطراب و بي قراري خود، اين داروها را به طور خودسرانه مصرف مي کنند و اين رفتار نه تنها منجر به بهبود اختلال هاي آنان نمي شود، بلکه موجب وابستگي به اين داروها و در نهايت اعتياد وی نيز مي شود.

قرص «کلرديازپوکسايد» و «زاناکس يا آلپرازولام» نيز جزء داروهاي اعتياد آور محسوب مي شوند، وگاهاً در مرکز درماني مشاهده مي شود جواناني مراجعه مي کنند که حتي روزانه، 150 عدد قرص «کلونازپام» 2 ميلي گرم مصرف مي کنند.

مصرف خودسرانه اين داروها در هر سن و سالي ديده مي­ شود اما هوشياري کم اين افراد و بدن پر از سم آنان اجازه يک زندگي با نشاط و سالم را به آنان نخواهد داد؛ قطعا کسي که ماهانه 4500 عدد قرص کلونازپام مي خورد، به طور قطع از نظر جسمي، روحي و خانوادگي سالم نيست.

همچنين مي توان به داروي «ريتالين» اشاره کرد: اين دارو در درمان پيش فعالي و کم توجهي کودکان کاربرد دارد، اما برخي دانشجويان يا افرادي که مي خواهند مدتي تمرکز بيشتري داشته باشند و شب را تا صبح نخوابند، اين دارو را مورد سوء مصرف قرار مي دهند، آنان نمي دانند که اعتياد به ريتالين که يک داروي محرک است، در نهايت افسردگي، فراموشي و افت شديد تمرکز را به همراه خواهد داشت.

بايد به این نکته توجه كرد كه خانواده ها به شب زنده داري هاي فرزندان خود توجه بيشتري داشته باشند و در مورد خطر داروها به آنها هشدار دهند و از مصرف خودسرانه داروي فرزندان خود غافل نشوند و فکر نکنند چون قرص از داروخانه تهيه مي شود، بي ضرر است.

معتادان زيادي وجود دارند که اعتياد خود را با اين قرص ها آغاز کرده اند. البته گاهي درمانگران نیز از برخي از اين داروها در درمان بيماري ها بهره مي گيرند، بنابراين بايد بدانيم که تنها مصرف خودسرانه آنها است که عوارض جبران ناپذيري بجا مي گذارد.

در پايان به اين نكته مي توان اشاره کرد كه بهترين سن براي آغاز گفت و گو با فرزندان در مورد خطر داروها، دوران ابتدايي است و يادآور می شوم  والدين بايد الگوي مناسبي براي فرزندانشان باشند و با کوچک ترين مشکل به داروي مسکن و آرام بخش، پناه نبرند. #

مولف: سرهنگ محمد بخشنده-رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر